Češi více věří spořitelním družstvům

21. 3. 2013
Češi podle statistik i médií důvěřují kdysi zatracovaným kampeličkám stále více. Počet klientů spořitelních družstev a záložen se za minulý rok téměř zdvojnásobil na 70 tisíc a objem vkladů vzrostl na 33,7 miliardy.

Spořitelní družstva se pro klienty stala zajímavá především díky jejich vysokému úročení na termínovaných vkladech a spořicích účtech v kombinaci s bezpečím, které zaručuje zákonné pojištění vkladů. Bankovní spořicí produkty oproti tomu díky vysokým poplatkům, nízkým úrokovým sazbám a růstu inflace jsou svým výnosem blízké nule.

Spořitelní družstva, kterých je na českém trhu nyní 13, jsou schopna tyto výhodné podmínky členům poskytovat především díky své užší specializaci na termínované vklady a výnosné úvěry, nižším nákladům na provoz a elektronizaci procesů.

Doba kdy otřásla důvěrou lidí v kampeličky série jejich krachů je dávno pryč. Analytici se ale shodují, že dnes díky rostoucímu kapitálu, solidní bilanční likviditě i identickým podmínkám regulace a dohledu (ČNB) včetně systému pojištění vkladů do výše 100.000 eur jsou záložny pro klienty stejně bezpečné jako banky.

Záložny na rozdíl od bank také nedrží žádné dluhopisy předlužených států, nemohou provádět spekulativní derivátové operace a ani nejsou ohroženy nově zaváděnými evropskými pravidly tzv. bankovní unie, v rámci kterých existuje podle některých odborníků reálné nebezpečí regulatorně nezamezitelných přesunů peněžní likvidity i zisků v rámci jednotlivých nadnárodních finančních skupin.

Zdroj: http://www.novinky.cz/finance/294464-kampelicky-tahnou-cesi-si-v-nich-ulozili-uz-34-miliard.html


Zpět na výpis aktualit