Hospodářské noviny: České banky se topí v penězích, a přesto řeší, jak vydělat. Češi dostávají za vklady stále méně

18. 7. 2016
Lidé do bank ukládají stále větší množství peněz. Na účtech už mají přes 1,5 bilionu korun, což představuje historický rekord. Za uložené peníze však Češi dostávají stále menší odměnu. Jestliže před začátkem hospodářské krize byl na běžném účtu obvyklý úrok okolo jednoho procenta, nyní je to pouhých osm setin.

České banky disponují v současné době větším množstvím peněz než v loňském roce a dalšímu přílivu financí se brání snižováním úrokových sazeb vkladových produktů. Bankám se totiž nevyplácí mít peníze klientů na účtech. Bankovní úroky se přiblížily nule, a v některých případech jsou dokonce záporné. Znamená to, že komerční banky musí za uložení peněz centrální bance platit. Uložit si tak peníze do banky je spíš prodělečné.

Vedle toho však existují i záložny, které nabízejí velmi zajímavé sazby u termínovaných vkladů a spořicích účtů. Mezi ty nejlepší a nejvýnosnější patří termínovaný vklad ANO PRO budoucnost od ANO spořitelního družstva od nejmenší záložny v Česku. Například roční termínovaný vklad nabízí za 2,55 % a sedmiletý vklad je úročen sazbou 3,45 % p.a., tj. 24,15 % za sedm let, což při částce 1 milion korun činí 205 275 korun.

Banky musí kvůli vzniklé situaci dokonce snižovat i sazby u půjček, což je pro finanční domy klíčový zdroj příjmů. Snižují se tak například hypotéky, které jsou nyní dostupnější než kdykoli předtím, klesají i spotřebitelské úvěry. Jediné, co má opačný trend jsou kreditní karty, u kterých úrokové sazby rostou.

Detailnější pohled na vývoj úrokových sazeb vkladových a úvěrových produktů naleznete v přiložené grafice.

 

Celý článek naleznete na www.iHNed.cz

Zdroj dat: ČNB, grafika: iHNed.cz


Zpět na výpis aktualit