S klientem chceme mít vztah, říká v rozhovoru Petr Illetško, šéf ANO spořitelního družstva

12. 2. 2016
Není důvod utíkat z trhu jen proto, že se některé subjekty možná nechovaly poctivě. O trhu, strategii i produktech si povídal Dalibor Chvátal, šéfredaktor finančního serveru Měšec.cz s Petrem Illetškem, šéfem ANO spořitelního družstva.

Když se dívám na váš životopis, byla vaše cesta do družstevního bankovnictví docela dobrodružná.

V leasingové společnosti Corfin jsem restrukturalizoval skupinu leasingu dopravní techniky a následně vedl tým zavádějící nový informační systém. Po třech letech jsem potřeboval změnu a nastoupil jsem jako náměstek generálního ředitele Vojenského otevřeného penzijního fondu a asi po tři čtvrtě roce jsem převzal jeho řízení. Byl jsem tam necelých 6 let a ještě 9 měsíců po jeho akvizici zahraničním investorem.

Pak následovala pojišťovna.

Ano, poté jsem šel do pojišťovny Cardif pro Vita (dnes BNP Cardif pojišťovna), kde jsem strávil 4 úspěšné roky.

Ještě si vybavuji rozhovor s vámi na sesterském webu Podnikatel.cz. Byl jste generálním ředitelem realitní kanceláře AAAByty.cz.

Zlákal mě realitní boom, protože prapůvodním vzděláním jsem stavební inženýr se specializací na ekonomiku řízení a stavebnictví. Tím jsem našel důvod, jak budovat realitní kancelář i realitní fond. Tam jsem byl 3 roky do roku 2008. A podařilo se nám z nuly vybudovat realitní kancelář, která měla 300 makléřů v Česku i Slovensku. Vybudovali jsme i slušně velký realitní fond, do kterého byly vykupovány zajímavé nemovitosti.

Následovala exkurze do zdravotnictví.

Po těch třech letech jsem se nechal zlákat vidinou toho, že tehdy tady byla před rozjezdem reforma zdravotního pojištění, která však záhy skončila. Takže jsem šel do České národní zdravotní pojišťovny, ve které byly velké plány na její rozvoj, ale po tři čtvrtě roce skončili fúzí s Agelem a Hutnickou zaměstnaneckou pojišťovnou. A protože jsem se nechtěl fyzicky přemístit do Ostravy, kde nyní sídlí, tak jsem se vrátil zpět k realitám a s několika kolegy spravoval jsem realitní portfolio v řádu několika miliard, zejména ve zdravotnictví, ale i v jiných oborech.

A pak přišel Avant.

V roce 2012 jsem odtamtud zamířil do Avant investiční společnosti do pozice finančního ředitele. Díky zkušenostem s realitním fondem, vzhledem k tomu, že Avant Consulting (vlastník investiční společnosti) získal podíl v ANO spořitelním družstvu, tak jsem byl požádán, zda bych šel do úvěrové komise, abych dohlédl zejména na kvalitu schvalování úvěrů. A po několika měsících jsem byl požádán, abych převzal celé vedení záložny.

Představte, prosím, čtenářům Avant.

Šířeji bych za Avant investiční společnost nerad mluvil, přeci jen už více jak 2 roky se plně věnuji ANO spořitelnímu družstvu. Zkráceně se ale dá říci, že Avant investiční společnost se soustředí na správu aktiv kvalifikovaných investorů v různých oborech.

Ale i ANO spořitelní družstvo si prošlo bouřlivou historií. Deset let mělo název Spořitelní a úvěrní družstvo Royal Savings and Loans, poté dva roky ROYAL CAPITAL družstevní záložna. A v obchodním rejstříku bylo mnoho osob s ruskými jmény. Nebyl to jen ruský kapitál, spíše se to dá říct tak, že převažovala ruskojazyčná skupina vlastníků. Jak došlo k převzetí ROYAL CAPITAL a budování ANO spořitelního družstva?

To nejsem asi úplně ten pravý. Upřímně ani nevím, jak k tomu došlo a kdo byl skutečným hybatelem, který ROYAL CAPITAL přejmenoval na ANO spořitelní družstvo. Do záložny jsem přišel v roce 2013, kdy se už ANO spořitelní družstvo tak jmenovalo. Ta historie je patrná už jen z archívu.

Název ANO je ze stejné doby, kdy vzniklo hnutí ANO Andreje Babiše. Shoda okolností?

Upřímně nevím. Když jsem do družstva přišel, tak se tak společnost již jmenovala. Jak k tomu došlo a proč zrovna družstvo ANO, kdy vzniklo i hnutí ANO, to fakt nevím. Nepředpokládám však, že zde existovala jakákoliv souvislost.

Možná mohla být původní myšlenka interpretována jako „ANO za lepší finanční služby“? Myšleno s nadsázkou.

Mohlo to tak být, ale nedokážu říct. My jsme váhali, zda ten název změnit, ale na druhou stranu nám přišlo, že změn názvů družstva bylo už dost a ANO jako slovo je pozitivní. Tak jsme se nakonec rozhodli u názvu zůstat a myslím si, že jsme udělali dobře.

Před více než rokem jste snížili členský vklad ze 17 000 na 1000 Kč. Jak se vám to projevilo na nárůstu členské základy?

Mělo to vliv hlavně na nárůst členů, kteří hledali úvěrové produkty. Vlastní snížení členského vkladu se nijak výrazně neprojevilo, protože ta klientská skupina, která k nám chodila, tak ten kapitál měla. Původní výše členského vkladu spíše měla negativní vliv na ty členy, kteří chtěli hlavně úvěr než vkládat peníze. Na trhu to pro nás byla konkurenční nevýhoda, protože kromě poplatku za poskytnutí úvěru musel zájemce ještě zaplatit 17 000 Kč za členství. To se snížením na 1000 Kč eliminovalo.

 

Celý článek na Mesec.cz

 


Zpět na výpis aktualit