Penzijní fondy lidem vezmou stamiliony, svěřte své peníze raději do kampeličky

11. února 2016

ANO spořitelní družstvo reaguje na článek Penzijní fondy lidem vezmou část výnosů, získají stamiliony z 11. 2. 2016, kdy si penzijní fondy vylepší hospodaření za tento rok, a to až o miliony. Všechny velké fondy totiž o třetinu zvýšily poplatky za správu klientských peněz. Je tedy rozhodně jistější dát své úspory do kampeličky, která dneska představuje jistotu na poli zhodnocení úspor a nejvyšší úročení termínovaných vkladů a spořicích účtů.

V článku E15.cz píše autor, Jaroslav Bukovský, že všechny velké fondy totiž o třetinu zvýšily poplatky za správu klientských peněz a vylepší si své výsledovky o stamiliony korun. Novela zákona o doplňkovém penzijním spoření platná od letošního roku přiznává penzijním společnostem možnost účtovat si za správu úspor ve fondech penzijního připojištění uzavřených podle pravidel do konce roku 2013 poplatek až 0,8 procenta z výše majetku, tedy o třetinu. V takzvaných transformovaných fondech je přitom kolem 92 procent veškerých penzijních úspor Česka, což odpovídá zhruba 330 miliardám korun. Výměnou za vyšší poplatky přitom klienti nedostávají žádný příslib vyšších výnosů.

Vyjádření analytiků:

„Z pohledu investic transformovaných fondů se nic nemění,“ potvrzuje analytička Swiss Life Select Anežka Kneeová.

„Potenciální výnosnost transformovaných fondů je na nule a příštích deset let se situace nezmění,“ uvádí privátní investiční poradce FINEZ Investment Management Jan Traxler.

"Na rozdíl od penzijního spoření doporučujeme všem klientům, aby spořili na stáří do depozitních produktů, zejména pak do termínovaných vkladů se zhodnocením 10,05 % za 3 roky," říká Ing. Jiří Diepolt, místopředseda představenstva ANO spořitelního družstva.

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací